چاپ        ارسال به دوست

با همکاری مجله نجوم برگزار می‌شود:

ویژه برنامه آموزشی، ترویجی موسسه کارآفرینان و نوابغ سعیدی در روستای قالهر

موسسه کارآفرینان و نوابغ سعیدی با همکاری مجله نجوم ویژه برنامه آموزشی، ترویجی در مناطق روستایی ایران را همراه با آموزش نجوم و رصد اجرام آسمان شب برگزار می‌کند. برنامه این هفته پنج شنبه ۲۲ آذر از ساعت ۱۸ تا ۲۲ در مدرسه شهید رجایی روستای قالهر واقع در استان مرکزی اجرا می‌شود.

 قالهر از کهن‌ترین سکونتگاه‌های بشر در ایران بوده است. روستایی از توابع شهرستان دلیجان در استان مرکزی که در دامنه کوه اردهال قرار دارد و با وجود واقع شدن در منطقه جغرافیایی دلیجان، پیوند فرهنگی- تاریخی عمیقی با کاشان قدیم دارد. در اطراف این روستا بقایای سنگ‌نگاره‌های چند ده‌هزار ساله بر سینه تخته‌سنگ‌ها حک شده است که از مهم‌ترین جاذبه‌های گردشگری این منطقه به‌شمار می‌رود. طبق اطلاعات مرکز آمار ایران، این روستا در سال ۱۳۹۰، حدود ۷۴۰ نفر جمعیت داشته است.


گفتنی است روستای قالهر در دوازدهم اسفند 1395 میزبان رقابت رصدی ماراتن مسیه ایران بود که با حضور ۱۲۳ منجم آماتور از سراسر ایران و ۴۷ نفر از عوامل اجرایی در این روستا برگزار شد. عکس بالا نمایی از این رقابت نفس‌گیر در مدرسه شهید رجایی روستای قالهر است که مهدی مؤمن‌زاده (از همکاران تحریریه مجله نجوم) از تلاش رصدگران در زمان برگزاری ماراتن مسیه ۹۵ ثبت کرده است.

هدف برنامه‌های آموزشی - ترویجی که چند ماهی است با حمایت «موسسه کارآفرینان و نوابغ سعیدی» و مشارکت «مجله نجوم» برگزار می‌شود، آشناسازی مردم مناطق روستایی با دانش نجوم و زیبایی‌های آسمان شب است. این برنامه‌ها به صورت رایگان در روستاهایی اجرا می‌شود که غالبا دسترسی مناسبی به تجهیزات و مدرسان نجوم ندارند.

برنامه آموزشی- ترویجی که ۲۲ آذر ۹۷ در روستای قالهر برگزار می‌شود زیر نظر کاظم کوکرم، سردبیر سابق مجله نجوم و از مدرسان مراکز نجومی تهران اجرا خواهد شد.

در این رابطه مجله نجوم از مشارکت داوطلبانه گروه‌ها و انجمن‌های نجوم استان‌ها و شهرهای مختلف برای برگزاری هر چه موثرتر این برنامه‌ها استقبال می‌کند. از جمله برای برنامه پیش رو مشارکت اعضای انجمن‌ها و گروه‌های نجومی شهرهای اراک، دلیجان و کاشان در شب به اوج رسیدن بارش شهابی جوزایی می‌تواند کمک موثری برای آشناسازی عموم مردم با این پدیده زیبای نجومی باشد.

اگر مایل به معرفی روستاهای مستعد برای برگزاری این برنامه‌ها هستید، پیشنهادتان را از طریق تلگرام با ما در میان بگذارید: nojummagazine@
 


٠١:٠٤ - دوشنبه ١٩ آذر ١٣٩٧    /    شماره : ١٣٢٣    /    تعداد نمایش : ١١٠٣


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: