چاپ        ارسال به دوست

تصاویر شگفت‌انگیز مدارگرد ناسا از سطح سیاره سرخ

تصاویر دقیق دوربین هایرایز که به مدارگرد شناسایی مریخ یا «ام آر او» (MRO) متصل است، جزئیات خیره‌کننده‌ای را از عوارض سطحی سیاره سرخ به نمایش گذاشته است.

در تپه‌های ماسه‌ای مریخ، مجرا‌هایی مثل آنچه در تصویر زیر از «دهانه ماتارا» دیده می‌شود، بسیار فعال بوده‌اند و در آن‌ها جریان‌های بسیاری در ده سال گذشته وجود داشته‌ است. این جریان‌ها به طور معمول زمانی رخ می‌دهد که یخبندان فصلی ظاهر می‌شود. در این تصویر از دوربین هایرایز ما شاهد یخ‌زدگی در اطراف و داخل دو مجرا هستیم. اگر تصاویر سال 1389 /2010 از همین محل را مشاهده کنید می‌بینید که مجرا‌ها متفاوت بوده‌اند.

تصویر زیر از دوربین ‌هایرایز چین‌خوردگی‌های روشنی را نشان می‌دهد که بر عوارض سطحی منطقه «لوبو والیس» (Lobo Vallis) مریخ کشیده شده است. این چین خوردگی‌ها در یک دوره آب و هوایی در گذشته مریخ شکل گرفته است. تپه‌های تیره و رگه‌های شن و ماسه (متشکل از شن و ماسه بازالتی) تحت تاثیر بادهایی حرکت کرده و قسمت‌های پایین‌تر را پر کرده‌اند که زمانی نزدیک‌تر به دوران حاضر از بالا به سمت پایین این تصویر در جریان بوده‌اند. 

تصویر زیر از هایرایز دهانه‌ای گرد، با سه کانال را نشان می‌دهد که از لبه دهانه خارج شده و به سمت جنوب گسترش یافته‌اند. دهانه با رسوبات پر شده است و ممکن است دریاچه‌ای باستانی بوده باشد. هنگامی که آب شروع به سرریز شدن از لبه دهانه کرد، به سرعت با شستن خاک کانال را حفر و حداقل تا حدی دریاچه را تخلیه کرد.

 

محمدصادق فغان پور/ مجله نجوم

منبع: jpl.nasa.gov

 

 

 

 

 

 

 

توجه:

بازنشر مطالبی که گروه تحریریه فضای مجازی ماهنامه نجوم دروبگاه، کانال تلگرام، اینستاگرام و ... تولید می‌کنند، در دیگر رسانه‌های مکتوب و مجازی به شرط ذکر منبع و نام نویسنده یا مترجم بلامانع است. در غیر این صورت، بدیهی است حق پیگیری قانونی مطابق با قانون حمایت از مؤلفین وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برای ماهنامه نجوم محفوظ خواهد بود.


٢٣:١٢ - جمعه ١٤ ارديبهشت ١٣٩٧    /    شماره : ١٢٢٤    /    تعداد نمایش : ١٧٩٧


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: