چاپ        ارسال به دوست

تصویر جدید هابل از کهکشانی در فاصله 240 میلیون سال نوری

NGC 5559 کهکشانی مارپیچی است که بازو‌های مارپیچی مملو از گاز و غبار در اطراف برآمدگی درخشان مرکزی‌اش دارد. این بازوها محیط‌های غنی برای تشکیل ستاره هستند. مجموعه‌ای از رنگ‌های متفاوت در نقاط مختلف آنها به چشم می‌خورد؛ مثلا ستاره‌های تازه متولد شده به علت دمای بسیار زیادشان به آبی روشن متمایل هستند. کهکشان NGC 5559 را ویلیام هرشل در سال 1164 شمسی/ 1785 میلادی کشف کرد و در فاصله تقریبی 240 میلیون سال نوری از ما در صورت فلکی عوا یا گاوران واقع است. در سال 1380/2001، یک ابرنواختر غنی از کلسیم به نام  2001coدر این کهکشان مشاهده شد. ابرنواخترهای غنی از کلسیم (Ca-rich SNe) با عنوان «سریع و کم‌نور» توصیف می‌شوند، چرا که کمتر از سایر انواع ابرنواخترها درخشان هستند و همچنین سریع‌تر تکامل می‌یابند؛ به این ترتیب طیف‌هایی شامل خطوط قوی کلسیم را به نمایش می‌گذارند. ابرنواختر  2001coدر داخل صفحه NGC 5559 در نزدیکی مناطق تشکیل ستاره رخ داده است، اما ابرنواخترهای غنی از کلسیم اغلب در فاصله‌ زیادی از نزدیک‌ترین کهکشان‌‌ها به آنها مشاهده می‌شوند؛ این موضوع سبب شده پرسش‌های بسیاری در مورد اجرامی که منشا آنها هستند مطرح شود.

 

محمدصادق فغان‌پور/ مجله نجوم

منبع: spacetelescope.org

 

 

 

 

توجه:

بازنشر مطالبی که گروه تحریریه فضای مجازی ماهنامه نجوم دروبگاه، کانال تلگرام، اینستاگرام و ... تولید می‌کنند، در دیگر رسانه‌های مکتوب و مجازی، به شرط ذکر منبع و نام نویسنده یا مترجم بلامانع است.
در غیر این صورت بدیهی است حق پیگیری قانونی، مطابق با قانون حمایت از مؤلفین وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برای ماهنامه نجوم محفوظ خواهد بود.


١٦:٣٣ - شنبه ١٨ شهريور ١٣٩٦    /    شماره : ١٠١٢    /    تعداد نمایش : ١٧٠


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: