چاپ        ارسال به دوست

چگونه سیارک فلورانس را با ابزارهای کوچک رصد کنیم

سیارک فلورانس 3122 (Florence 3122) جمعه دهم شهریور ماه از فاصله بسیار نزدیک 7 میلیون کیلومتری از زمین عبور خواهد کرد. (درباره سیارک فلورانس و عبور آن در اینجا بخوانید)

این سیارک عظیم الجثه، با قطر تقریبی 4/4 کیلومتر سوژه مناسبی برای کاوشگران آسمان شب خواهد بود. فلورانس به سبب سرعت کم، ابعاد بزرگ و فاصله نزدیکش سوژه آسانی برای کم‌تجربه‌تر‌ها به شمار می‌رود.
علیرغم وجود ماه در آسمان، این سیارک آنقدر درخشان هست که بتوان به کمک ابزار‌های کوچک و در حضور ماه آن را رصد کرد. مثلا یک دوربین دوچشمی 70 15 یا یک تلسکوپ 4 اینچ برای یافتنش در آسمان شب کافی است.
بررسی‌ها نشان می‌دهد این جرم تا 14 شهریور همواره از قدر 10 درخشان‌تر خواهد بود. اگرچه پس از آن رو به کم‌فروغ‌تر شدن می‌رود؛ اما می‌توان به کمک ابزارهای بزرگتر به رصد آن ادامه داد.
این سیارک امشب (نهم شهریور) در صورت‌فلکی دلو قرار دارد و سپس مسیرش را به سمت صور فلکی دلفین، روباهک و دجاجه ادامه می‌دهد. به‌گونه‌ای که در تاریخ 14 شهریور این سیارک را می‌توان در صورت فلکی دجاجه رصد کرد.
برای رصد فلورانس کافی است نقشه زیر را به همراه داشته باشید و ابتدا تلسکوپ خود را با بزرگنمایی کم آماده کنید. محدوده‌ای که، طبق نقشه، حدس می‌زنید سیارک در آن قرار دارد را بیابید و در جوینده خود ستاره‌های زمینه را با نقشه تطبیق دهید. سپس محل دقیق سیارک را در چشمی ابزار خود بیابید و بزرگنمایی را افزایش دهید.(دقت کنید محل تقریبی سیارک هر 6 ساعت یکبار روی نقشه مشخص شده است).

برای مشاهده نقشه‌های دقیق‌تر از مسیر فلورانس در صورت فلکی دلو و دلفین روی اسامی این صورت‌های فلکی کلیک کنید.

شاید لذت رصد این جرم در چند شب متوالی و مشاهده حرکتش در زمینه آسمان نیز برایتان جذاب باشد. به‌علاوه این امر می‌تواند به ارتقای مهارت‌های رصد شما نیز کمک کند.
فلورانس را از دست ندهید!

 

محمدصالح تیمار/منجم آماتور

منبع: Sky&Telescope

 

 

 

توجه:

بازنشر مطالبی که گروه تحریریه فضای مجازی ماهنامه نجوم دروبگاه، کانال تلگرام، اینستاگرام و ... تولید می‌کنند، در دیگر رسانه‌های مکتوب و مجازی، به شرط ذکر منبع و نام نویسنده یا مترجم بلامانع است.
در غیر این صورت بدیهی است حق پیگیری قانونی، مطابق با قانون حمایت از مؤلفین وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برای ماهنامه نجوم محفوظ خواهد بود.


١٧:٤٦ - پنج شنبه ٩ شهريور ١٣٩٦    /    شماره : ١٠٠٣    /    تعداد نمایش : ٢٩٣٣


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: